...: Strona :...
News
Archiwum
Redakcja
Chat ( 35 )
Forum
Księga Gości
Imprezy
Linki
Wymiana
Radio

- Download -
Programy
Gry
Zasoby
Music
Sound
Inne

- RPG Maker -
RPGUNITE
RPGMZ
RPGMV
RPGVXAce
RPGVX
RPGXP
RPGME
SimRPG95
RPG95
WRPGE

- Projekty -
Commander
Eden Universe
Pogromca II
Virtua Twierdza

- Krypta -
Kompendium
Scenariusze
Questy
Artykuły

...: Buttony :...
Goniec RM (Archiwum)
Dragon Ball Nao
M.U.G.E.N Samouczek
Pokemon Crystal PBF
Pillars of Eternity POLSKA - największy portal Pillars of Eternity (Project Eternity)
Kroniki Fallathanu - Prawdziwy mmoRPG w przeglądarceModules -  the greatest and ultimate place for every tracked-music sympathizer
Dragon Ball Great


Informacje || Problemy z RPGXP || Zgłoś nowe materiały
RPG Maker :: RPG Maker XP

Opis programu RPG Maker XP

Program RPG Maker XP daje możliwość stworzenia własnej, oryginalnej gry RPG. Zacznijmy od wyglądu programu (interface). Jest on przyjazny, przyjemny i łatwy w obsłudze! Wraz z nowymi możliwościami graficznymi, wyglądem walki, większą ilością poleceń oraz zainstalowanemu systemowi języka programowania ruby, można przekraczać granice twórczości. RPG Maker XP jest doskonałym narzędziem, zarówno dla początkujących użytkowników, jak i dla tych bardziej zaawansowanych.

Program umożliwia stworzenie oryginalnej gry RPG, bez jakiejś większej znajomości języka programowania, czy jakiejś kosmicznej wiedzy. RPG Maker XP to wspaniały program, który oferuje całkowitą wolność podczas tworzania (bo można w nim tworzyć nie tylko gry RPG).

Łatwy w użyciu!
Czy faktycznie tworzenie gier może być proste? Oczywiście! Wraz z RPG Makerem XP tworzenie zamienia się w przyjemność. Na początku stwórz mapy (narysuj je za pomocą specjalnych narzędzi w programie), następnie w bazie danych zdefiniuj bohaterów, przeciwników, przedmioty, umiejętności i inne rzeczy potrzebne dla gry RPG. Gdy będziesz gotowy, stawiaj zdarzenia, skrzynki, NPC, potwory, aby nadać całemu projektowi sens. To wcale nie jest trudne! Wykorzystując gotowy zestaw grafik szybko odnajdujemy się w programie i okazuje się, że tworzenie jest proste. Mapy rysujesz za pomocą wybranych elementów, bohaterów, przedmioty, animacje, przeciwników określasz w bazie danych - wystarczy tylko zaznaczyć i wprowadzić (takie to proste!), a zdarzenia na podobnych zasadach: klikamy myszką i wprowadzamy gotowe polecenia. Tworzenie to przyjemność.

Wygodne tworzenie zdarzeń.
Ludzie w mieście, potwory w lochach, skrzynki, drzwi, walki z bossem - wszystkie te elementy, które występują w grach RPG, można wykonać za pomocą zdarzeń. Przeglądając polecenia zdarzenia, na pewno zauważysz spory wachlarz komend, których nie trzeba uczyć się na pamięć! Dla stworzenia zdarzenia wystarczą nieraz dwa proste polecenia, jak np. wiadomość (aby wyświetlić jakąś wiadomość podczas gry), czy teleport (aby przejść do innej mapy). Manipulując poleceniami zdarzeń można stworzyć wiele zaawansowanych rzeczy (np. zdarzeniówki), jak chociażby własny system walki, system menu, mini gry, skradanki itp.

Przykładowe materiały.
Do programu RPG Maker XP jest dostarczona baza podstawowych zasobów, materiałów graficznych, dźwiękowych i melodyjek, zwana RTP. Ogrobna baza zasobów idealnie uczy stawiać pierwsze kroki w programie, ukazuje właściwości, jakie są wykorzystane przy materiałach graficznych czy dźwiękowych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w projekcie zastosować materiały zmodyfikowane, przerobione, czy po prostu swoje własne oryginalne.

Nowe funkcje programu.
Program jest wyposażony w wiele nowych funkcji, poprawione zostało między innymi kodowanie samego projektu, dodano też oskryptowanie (ruby), które można modyfikować. Za pomocą tego narzędzia można całkowicie zmienić charakter swojej gry: wygląd walki, wygląd menu, cały system gry.

Podrasowana grafika.
Rozdzielczość ekranu została podniesiona do 640x480 (w poprzednich wersjach było 320x240). Grafika w pełni wykorzystuje kanał alpha i pełne kolory dla PNG. Można śmiało ustalić dla grafik kolor przeświecający, jak i kolor przezroczysty. Dodatkowo w programie ustawiono dla mapy 3 warstwy, co ułatwia tworzenie bardziej skomplikowanych map.

Nowy wygląd walki.
Walka rozgrywa się w trybie front-view (ala Dragon Quest). Przeciwnicy są skierowani w stronę gracza. Podczas walki widać także bohaterów. Nowością jest wyświetlenie animacji na danej postaci, gdy ma nałożony jakiś stan, np. ciemność. Oczywiście animacje te można zmienić na własne. Można wywoływać podwójne animacje, animacje na pełny ekran, wyświetlające się na przeciwnikach, ale także na bohaterach, co czyni walkę widowiskową!

Wstęp do RGSS.
Wiele funkcji programu, od parametrów postaci, poprzez system walki, system menu, jest stworzone przez programy zwane skryptami. RPG Maker XP jest wyposażony w RGSS (Ruby Game Scripting System; system ruby skryptowania gier), bazujący na języku programowania ruby, zmodyfikowanym (przystosowanym) do tego programu.

Poprzez edytowanie skryptów RGSS, możesz zmienić (albo dodać) nowe funkcje do swojego projektu. Powiedzmy, że to jest źródło całego projektu, dzięki któremu wszystko w RPG Makerze XP poprawnie funkcjonuje. Jako że RGSS jest podobny do języka programowania, to trzeba będzie się uzbroić w niezłą cierpliwość, zanim uda się go opanować. Jednak kiedy uda się opanować RGSS, to zmiana systemu walki czy menu będzie niczym bułka z masłem. Co więcej - będzie można tworzyć także własne polecenia zdarzeń(!), co umożliwi stworzenie bardziej skomplikowanego i rozbudowanego projektu.

Twórz i dziel się z innymi.
Bez znajomości języka programowania, algorytmów, skomplikowanych poleceń, MOŻESZ stworzyć własną grę komputerową i to nie byle jaką, tylko RPG! Stworzony projekt możesz później pokazać swoim znajomym, bądź podzielić się z innymi w internecie, aby czerpać radość z tworzenia amatorskich gier. Nie czekaj i dołącz już dzisiaj do naszej skromnej, polskiej Sceny RPG Makera!


UWAGA!!
Seria programów RPG MAKER należy do oprogramowania komercyjnego (płatnego). Z tego też powodu zalecamy wypróbować 30 dniową wersję trial oprogramowania, które można pobrać bezpośrednio ze strony producenta. Zaleca się też dokonanie zakupu licencji na oficjalnej stronie programu.

Twierdza RPG Maker || RPG Maker Polska
2002-2024