...: Strona :...
News
Archiwum
Redakcja
Chat ( 27 )
Forum
Księga Gości
Imprezy
Linki
Wymiana
Radio

- Download -
Programy
Gry
Zasoby
Music
Sound
Inne

- RPG Maker -
RPGUNITE
RPGMZ
RPGMV
RPGVXAce
RPGVX
RPGXP
RPGME
SimRPG95
RPG95
WRPGE

- Projekty -
Commander
Eden Universe
Pogromca II
Virtua Twierdza

- Krypta -
Kompendium
Scenariusze
Questy
Artykuły

...: Buttony :...
Goniec RM (Archiwum)
Dragon Ball Nao
M.U.G.E.N Samouczek
Pokemon Crystal PBF
Pillars of Eternity POLSKA - największy portal Pillars of Eternity (Project Eternity)
Kroniki Fallathanu - Prawdziwy mmoRPG w przeglądarceModules -  the greatest and ultimate place for every tracked-music sympathizer
Dragon Ball Great


Informacje || Zgłoś nowe materiały
Krypta >> Artykuły

Twórz Gry w Bibliotece z Zombikiem Warsztaty ze szkolenia w programowaniu z RPG Makera, przeprowadzane w Miejska Biblioteka Publiczna w Chodzieży

Wstęp
Witajcie kochani Makerowcy.
Dawno żadnego artykułu nie było, ale jakoże odbyło się wydarzenie mające dla naszej Polskiej makerowej społeczności ogromne znaczenie, postanowiłem że warto tej chwili poświęcić czas i ją udokumentować.

Informacje o wydarzeniu

Zacznijmy od tego że za sprawą całego zamieszania stoi znany większości części widowni makerowej, autor gier i były redaktor Twierdzy RPG Makera - Zombik. Nasz przyjaciel postanowił zorganizować Warsztaty Tworzenia Gier RPG, które to odbyły się w Miejskiej Publicznej bibliotece w Chodzieży, mieszczącej się w woj. Wielkopolskim.

Warsztaty te skupiają się wokół RPG Makera, gdzie za sprawą nauczyciela w którego rolę wcielił się nasz Zombik, pod jego profesjonalnym okiem, młodzież biorąca udział w warsztatach, kształci swoje umiejętności makerowe!

Pierwsze Warsztaty odbyły się w dniu 21.07.2022r.
Młodzi zapaleni uczestnicy, poznali podstawy RPG Makera, a dalej przeszli do tworzenia prostych gier RPG.

Drugie spotkanie miało miejsce w dniu 28.07.2022r.
Uczestnicy zagłebili się w budowę zdadzeń, pokazano im budowę linii dialogowych, oraz do czego służą przełączniki!

Trzecie spotkanie odbyło się w 04.08.2022r.
Uczestnicy mają pierwszy zarys swojej gier stworzonych w RPG Makerze. Głównym tematem zajęć było tworzenie intra do gry i w tym celu nauczyli się takich zagadnień jak ~ poruszania innymi postaciami na mapie, ~ rozbudowania dialogów, ~ pokazywania animacji walki na mapie, ~ szczegółowych teleportów, ~ przyciemniania ekranu i ~ edycji opcji tekstowych

Czwarte spotkanie odbyło się w 11.08.2022r.
Na tych warsztatach uczestnicy poznali ważne aspekty przy tworzeniu gry jakimi są, narzędzia pozwalające tworzyć własną grafikę, dobieranie klimatycznej muzyki oraz wiele wiele więcej czynników, które kształtują grę!.

Piąte spotkanie odbyło się w 18.08.2022r.
Młodzi programiści opanowali już w znacznym stopniu podstawowe funkcje programu jakim jest RPG Maker. Tym razem na warsztatach uczestnikom pokazano zastosowania Zmiennych i do czego służy tak ważne narzędzie w RPG Makerze.

Szóste spotkanie odbyło się w 25.08.2022r.
Ostatnie warsztaty tworzenia gier w naszej bibliotece. Zadaniem uczestników było dokończenie swoich gier. Pod nadzorem instruktora mogli wciąż przy okazji się uczyć i zadawać pytania, by jak najlepiej dokończyć swoje dzieła. Ciężko było się rozstać, a sami zainteresowani dłubali swoje gry aż do końca.

Ostatnie spotkanie odbyło się w 01.09.2022r.
Zakończenie kursu programistycznego doszkalający młodych zapalonych makerowców, prezentacja ich pierwszych gier fabularnych jakie udało im się stworzyć w RPG Makerze i wręczenie dyplomów makerowców potwierdzający kwalifikacje makerowe!

Reportaż w TV oraz audycja w Radiu.
Dodatkowo to nie wszystko!
Samymi warsztatami zorganizowanymi przez Zombika, zainteresowały się ogólnopolskie media, co poskutkowało reportażem (a w zasaszie kilkusekundową wzmianką) w wieczornym dzienniku, którego emisja była w TV!

Oraz w Radiu Poznań, młodzi uczestnicy mieli okazję się wypowiedzieć ze swoich doświadczeń jakie im towarzyszyły przy tworzeniu w RPG Makerze!

Poniżej możecie obejrzeć reportaż:Zdjęcia z pierwszego spotkaniaZdjęcia z drugiego spotkania


Zdjęcia z trzeciego spotkania


Zdjęcia z czwartego spotkania
Zdjęcia z piątego spotkania


Zdjęcia z szóstego spotkania


Pobierz gry wykonane przez kursantów
Poniżej Zombik był tak miły i udostępnił gry chłopców którzy odbyli kurs szkolący z RPG Makera!
''Grzesiu - Poszukiwania smoków'' autor: Grzegorz Górzny
''Nocny spacer - DEMO'' autor: Grzegorz Górzny
''Brodicz Adventures'' autor: Szymon Nowak
''winrar'' - autorzy: Adam Dzioba, Wiktor Janiszewski, Mateusz Lenart
-- -- --
Gry kursantów (kliknij i pobierz) ~ 55,8mb


Zakończenie
Jako redakcja prowadząca stronę poświęconą RPG Makerowi od 19 lat. Widząc takie obrazki, aż łezka w oku się kręci i serce pęka z dumy widząc, jak młode pokolenie zasiada do RPG Makera i tak jak my kilkanaście lat temu, tak teraz i nowe pokolenie - ulega magii tego programu i miejmy nadzieje że niebawem na nasze skrzynki mailowe lub fora, przybędą nowe gry, stworzone właśnie przez tych uczestników warsztatów, które poczują zapał do tworzenia w RPG Makerze.

Redakcja Twierdzy RPG Makera wysyła gorące pozdorwienia dla młodzieży, oraz dla organizatora całego zamieszania Zombika i serdecznie dziękujemy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chodzieży, za okazane wsparcie i pomoc Zombikowi w organizacji całego wydarzenia!

Redakcja Twierdzy RPG Makera.
Autor: Rubin
email: rubinrpg@wp.pl


Twierdza RPG Maker || RPG Maker Polska
2002-2024